Hommage à Tornyai János

A XX. Vásárhelyi Festőszimpózium beszámoló kiállítása

2020. január 18. – március 15.

Hódmezővásárhely városa és a Tornyai János Múzeum két évtizede rendezi meg a kezdetben kizárólag festőművészek, mára más képzőművészeti ágak alkotóinak együttgondolkodását jelentő képzőművészeti szimpóziumot, melynek célja, hogy a nagy múltra visszatekintő vásárhelyi festőiskola hagyományaira támaszkodva és ezeket interpretálva szülessenek sokszínű alkotások. A szervezők mottója: „Visszatérés a vásárhelyi, alföldi iskola gyökereihez”. Napjaink kihívásait figyelembe véve olyan műveket hoznak létre a szimpóziumon résztvevő alkotók, melyekkel új értelmet lehet adni a természetelvű kifejezésmódnak. Az összejövetelek célja, hogy a fiatal alkotóknak lehetőségük nyíljon közösen alkotni és beszélgetni az idősebb mesterekkel, a vásárhelyi képzőművészeknek hazánk más vidékein tevékenykedőkkel. Ez biztosítja a vásárhelyi képzőművészet folyamatosságát és segíti az alföldi realizmus szemléletének átörökítését.

2019 októberében immár huszadik alkalommal szervezte meg a Tornyai János Múzeum a Vásárhelyi Festőszimpóziumot. A közgyűjtemény 2019-ben ünnepelte – kiállításokkal, könyvkiadással, szakmai programokkal, művészeti eseményekkel ‑ névadójának, Tornyai János (1869-1936) festőművész születésének 150. évfordulóját. Az alföldi realizmus kiemelkedő alkotója előtt tisztelgő, Hommage à Tornyai János című, 10 napon át tartó szimpóziumon hét képzőművész vett részt. A fele-fele arányban Hódmezővásárhelyt és más hazai városokat képviselő alkotók a vásárhelyi festőiskola szellemiségét újragondolva inspirálódtak és alkottak. E közös programokkal és szakmai diskurzusokkal teli másfél hetes alkotói folyamat során és az azt követően készült műalkotásokból mutat be egy válogatást a csoportos kiállítás.

Kiállító művészek
KÉRI LÁSZLÓ Munkácsy-díjas és Tornyai-plakettes festőművész
PAPAGEORGIU ANDREA festőművész
RÓZSA LUCA SÁRA festőművész
SONKOLY TIBOR festőművész
SZABÓ KLÁRA PETRA Tornyai-plakettes képzőművész
SZUHAREVSZKI MIHÁLY festőművész
VEREBES GYÖRGY Munkácsy-díjas festőművész

Hommage à Tornyai János - A XX. Vásárhelyi Festőszimpózium beszámoló kiállítása
2020. január 18. – március 15.
Hódmezővásárhely, Tornyai János Múzeum

A kiállítás kurátora: Képiró Ágnes

A XX. Vásárhelyi Festőszimpózium megrendezését a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.