Kalandozások Endre Béla világában

A gyerekeket festéssel és kerámiamotívum-tervezéssel, a felnőtteket pedig tárlatvezetéssel várta szombaton a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum.

A múzeum időszaki kiállítása Endre Béla festőművész alkotásait mutatja be, ahol a festményei mellett a majolikagyár számára készített kerámia-tervei is láthatóak. A Kacskaringók, hullámok, vonalak című foglalkozásra érkező gyerekek Lucza-Vígh Erna, a közgyűjtemény múzeumpedagógusának irányításával természeti formákból stilizálással terveztek motívumokat, amelyeket filctollal, zsírkrétával, vagy vízfestékkel színeztek.

A Tündérmesék koloritja című kiállításon Nátyi Róbert művészettörténész vezette be a látogatókat Endre Béla világába. Szólt a Szegeden polgári családba született alkotó indulásáról, a műszaki pályát a művészi tanulmányokra cserélő fiatalemberről és a Tornyai Jánossal ápolt barátságáról. Mint elmondta, Endre Béla nem ábrázolta a paraszti élet szociológiai vetületeit, képein a tájak, csendéletek és enteriőrök mutatják be a századelő Vásárhelyének miliőjét.

Az Endre Béla gyűjteményes tárlatát megtekintő Csongrád Megyei Honismereti Egyesülettel érkező Gergelyné Bodó Mária, a szervezet titkára elmondta: tagjaik közül többen nemcsak szemlélik a műtárgyakat, de maguk is alkotnak, festenek, szobrászkodnak, fafaragásokat készítenek, amelyekből az ősz folyamán Vásárhelyen, a Németh László Városi Könyvtárban rendeznek kiállítást.

« » 2024 március