Képek a torony alól

Ízelítő a Városháza gyűjteményéből

2017. március 14-április 30.
Meghosszabítva 2017. május 7-ig.
Alföldi Galéria

A hódmezővásárhelyi városháza képzőművészeti gyűjteménye jelenleg több mint négyszáz alkotásból áll. A kollekció kialakulása a 20. század kezdetére, Tornyai János (1869-1936) festőművész tevékenységének idejére nyúlik vissza. Ekkor rendelte meg a város vezetése a vásárhelyi születésű festőművésztől „Nagy Bercsényi Miklós” egészalakos képét a városháza dísztermébe. A megrendelt vagy megvásárolt művek száma a két világháború között lassan gyarapodott. A 20. század második felében a gyűjtemény bővülése egyrészt a Vásárhelyi Őszi Tárlatokon, másrészt a városban élő művészektől – alkalmanként közvetlenül a műteremből – eszközölt vásárlásokban testesült meg. A rendszerváltoztatás óta Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város vezetése kiemelt hangsúlyt fektet a város képzőművészeti vagyonának gyarapítására. Az elmúlt negyedszázad során a kortárs anyag főként a képzőművészeti szimpóziumok résztvevőinek műveivel nőtt, illetve az alföldi iskola jeleseinek számos alkotásával gazdagodott a gyűjtemény.

E páratlan gyűjteménnyel a város polgárai nap, mint nap találkozhatnak a városháza közforgalmi terein és ügyfélszolgálati irodáiban, de az épület valamennyi helyiségének esztétikai érzetét növelik a kihelyezett képzőművészeti alkotások. A városháza 2017-ben induló felújítása miatt a „torony alatt”, a padlástérben tárolt műveknek ideiglenes raktárhelyet kellett találni; több mint kétszáz képzőművészeti és helytörténeti egység lelt „átmeneti otthonra” az Alföldi Galériában. Ennek hatására született meg azon gondolat, hogy jelen kiállítással ízelítőt adjunk a városháza festményeiből és grafikáiból a Kossuth téri kiállítóhelyre betérőknek.

KÉPEK A TORONY ALÓL
ÍZELÍTŐ A VÁROSHÁZA GYŰJTEMÉNYÉBŐL
2017. március 13-május 7.
Alföldi Galéria, Hódmezővásárhely

Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Tornyai János Múzeum közös kiállítása
Kurátor: Dr. Nagy Imre művészettörténész, múzeumigazgató