Mitől szép vagy megnyerő egy könyv?

Mi teszi a szép könyvet? témában jelent meg cikk a Délmagyarország 2021. február 27-i számában, amelyben a Tornyai János Múzeum művészeti kiadványainak tervezője Szántó Míra Judit grafikus nyilatkozott megyei napilapnak.

A grafikus zenekari műhöz hasonlítja a tervezői munkát, a könyvtárosok pedig az első sorból figyelik a vizuális harcot az olvasókért. Látvány és hatás viszont kevés a tartós sikerhez. De mi teszi a szép könyvet?

– Nehéz kettéválasztani a szívet és a szakmát

– mondta lapunknak Szántó Míra Judit grafikus arra a kérdésre, könyvesboltba tévedve, vajon ránézésre milyen kiadványok vonzzák tekintetét? A Budapesten élő szakember 2013 óta felel a vásárhelyi Tornyai János Múzeum látványos művészeti kiadványainak vi­­zuá­­­lis megjelenéséért.

– Elsőként ráhangolódom a feladatra, a megrendelőre, ez kihagyhatatlan, utána meg kell ismernem és értenem a tartalmat, egyebek mellett an­­nak ritmusát. Olyan ez, mint egy zenekari mű, ahol megannyi hangsúly, illetve szakmai szempont dominál, és egyszerűen működésképtelen összjáték nélkül

– mondta. Hozzátette: a könyvkészítés csa­­patmunka, lendületes, kö­­zösen formált játék.
A könyvkészítés csapatmunka, lendületes, közösen formált játék.
Fotó: Tábori Szilvia

Egy művészeti monográfiánál például áttekinti az alkotói korszakokat, az alkalmazott színpalettát, megfigyeli például a festő viszonyát a horizonthoz, netán a figurák ábrázolt mozdulatait. Mindezeket beépíti munkáiba, a tartalomhoz illesztve a könyv formai dinamikáját.

– A grafikus feladata támogatni, erősíteni a szerzői látásmódot. Ehhez értenem kell a hangsúlyokat

– mondta. Hozzátette: az empátia mellett kell egy jó adag diplomáciai érzék. Hangsúlyos tervezői tulajdonság, hogy tudja képviselni a saját koncepcióját, miközben a megrendelőt segíti az elképzelései megfogalmazásában.

Délmagyarország, 2021. február 27.

« » 2024 március