Egy különleges estélyi ruha látható a Kirakat Galériában

Hódmezővásárhely 1939-1944 közötti országgyűlési képviselőjének, vitéz dr. Lénárt Jánosnak a felesége viselte azon fekete színű, földig érő estélyi ruhát, amelynek gallérját, övét és táskáját a jellegzetes vásárhelyi hímzés díszíti. A múzeumba került ruhadarabot estélyeken és protokolláris alkalmakkor hordta tulajdonosa a negyvenes években, ‑ a családi legendárium szerint ‑ többek között ebben jelent meg a berlini opera díszelőadásán is.

A fekete selyemzsorzsettből készült, egyrészes, rövidujjú, földig érő estélyi egy felajánlásnak köszönhetően került a vásárhelyi közgyűjteménybe, és a Tornyai-múzeum két jelenlegi időszaki kiállítását is összekapcsolja a Kirakat Galéria legújabb műtárgya. A különleges szépségű és kiváló állapotban fennmaradt ruhaegyüttes egykori tulajdonosa vitéz Dr. Lénárt Jánosné, született Hajdu Jusztina volt. Lénárt János ügyvéd, ügyész és törvényhatósági bizottsági tag 1939-ben a Magyar Élet Pártja listájáról szerzett parlamenti mandátumot és 1944-ig volt Hódmezővásárhely városának országgyűlési képviselője. A családi hagyomány szerint ezen időszakban készült feleségének a vásárhelyi hímzésekkel díszített ruhája.

vitéz dr. Lénárt Jánosné (szül. Hajdu Jusztina) vásárhelyi hímzéssel díszített estélyi ruhája

A vásárhelyi hímzés ruhákon a harmincas évek végétől jelent meg, amikor a helyi polgári asszonytársadalom felfedezte – Dr. Wiener Tiborné elhivatott gyűjtő-, értékmentő- és népszerűsítő munkájának köszönhetően – a helyi szőrhímzés impozáns és elegáns motívumkincsét. A Tornyai János Múzeum fotótára számos felvételt őriz hímzéses ruhákról, de ez az első olyan darab, amely teljességében bemutatja a korszak polgári hagyományőrzését.